8 מיתוסים על שיווק דיגיטלי שאתם חייבים להפסיק להאמין בהם

Digital Marketing Myths

שיווק דיגיטלי נמצא איתנו כבר קרוב לשני עשורים. זה אולי נשמע לכם הרבה, אבל במונחים של שיווק זה ממש מעט, בעיקר נוכח העובדה שרוב ההתפתחויות המשמעותיות בשיווק דיגיטלי התרחשו בשנים האחרונות ושמדובר בתחום שעדיין בצמיחה. ולכן, בדומה לכל תחום שנמצא בתחילת דרכו, גם שיווק דיגיטלי סובל ממיתוסים ודיסאינפורמציה; ודברים אלה הופכים לבעייתיים כאשר הם מובילים עסקים וארגונים לקבל החלטות שגויות ולנקוט בצעדים שאינם אפקטיביים במקרה טוב, ומזיקים במקרה הרע.

כדי לדעת לעשות שיווק דיגיטלי כמו שצריך ולהגיע לתוצאות, רצוי לשבור את המיתוסים האלה אחת ולתמיד. ליקטתי עבורכם כמה מיתוסים נפוצים בתחום, ואתם מוזמנים לבדוק את עצמכם – האם אחת מהאמונות השגויות האלה גורמת לעסק שלכם להיתקע במקום במקום להתקדם?

מיתוס #1: הכי חשוב שיגיע כמה שיותר טראפיק לאתר

טראפיק זה חשוב – ללא ספק! אבל מה שיותר חשוב הוא לקבל את הטראפיק הרצוי. באופן תיאורטי, זה נכון שככל שיגיע יותר טראפיק לאתר, כך יהיו יותר לידים והמרות. אבל המטרה של שיווק דיגיטלי אינה להביא כמה שיותר טראפיק – אלא להביא טראפיק מטורגט היטב. אחרת, יכול להיווצר מצב שלאתר מגיעים 2000 מבקרים רנדומליים, מתוכם רק 5 הופכים ללידים, בעוד שהיה עדיף אילו היו מגיעים לאתר 200 מבקרים מטורגטים היטב, ומתוכם 30 היו הופכים ללידים.

זאת הסיבה שחשוב כל כך לעשות מחקר דמוגרפי ולהבין מי קהל היעד שלכם – ואיך אתם מגיעים אליו. לפעמים, עדיף לכם לקבל איזכור באתר קטן שנמצא בנישה שלכם, מאשר לפרסם מאמר באתר בעל תפוצה רחבה שמתוכה האנשים המתעניינים במה שיש לכם להציע הם מעטים; בפרט כאשר משקיעים בקידום האתר זמן, כסף ואנרגיה.

מיתוס #2: העסק שלי לא אטרטקיבי מספיק בשביל שיווק דיגיטלי

ניוזפלאש: כולם גולשים באינטרנט, כולל המוכר במכולת והשכנה הקשישה בדלת ממול. גם האנשים שמחפשים את העסק שלכם נמצאים באינטרנט. ולכן, בכלל לא משנה אם אתם מוכרים מברשות לניקוי אסלות או מספקים שירותי נוטריון – הסבירות שמי שנדרש לשירות או למוצר שלכם יחפש את מבוקשו באינטרנט היא גבוהה מאד. ולכן, לא רק שכדאי לכם לפרסם ברשת, במציאות הדיגיטלית של היום אתם חייבים לעשות זאת.

אם אתם צריכים הוכחה לכך, אתם יותר ממוזמנים לקרוא את הפוסט שלי מלפני כמה חודשים על שיווק מוצרים משעממים.

מיתוס #3: תגובות שליליות באינטרנט מזיקות לעסק

לא פעם, עסקים ששוקלים לשווק את עצמם ברשת חוששים משיימינג במדיה החברתית, קבלת דירוגים נמוכים, ותגובות שליליות בפלטפורמות השונות. אבל החשיבה כאן צריכה להיות הפוכה: דווקא בגלל שהרשת היא זירה פומבית בה לקוחות קיימים ופוטנציאליים יכולים לתת לכם פידבק בקלות, יש לכם הזדמנות להתייחס לפידבקים אלה בזמן אמת וברצינות הראויה, ולהדגים שירות לקוחות מופתי מהו.

קיבלתם תגובה שלילית או שיימינג? אל תתעצבנו, תחסמו את המגיב או תסגרו את דף הפייסבוק שלכם לצמיתות. במקום זאת, ספקו בהקדם האפשרי תשובה עניינית, אדיבה ומקיפה והשאירו פרטי יצירת קשר; ודאגו לטפל בבעיה מהר ככל הניתן, לפני שהיא מתפשטת.

לכל מטבע יש שני צדדים: לצד המקטרגים, תמיד יימצאו הלקוחות הנאמנים שיפרגנו לעסק שלכם ויבואו להגנתכם בעת הצורך. וזוהי למעשה הסיבה העיקרית לספק מענה הולם אונליין – הרחבת מעגל הלקוחות המרוצים שמאמינים בכם.

קחו לדוגמא את עיריית תל אביב – יפו. יש הרבה דברים שאפשר לומר עליה, אבל נראה שכן עושים שם מאמץ לתת לתושבים מידע ולספק מענה לשאלות, לפחות בפייסבוק:

עמוד פייסבוק עיריית תל אביב יפו

מיתוס #4: רוב הצרכנים מקלידים על באנרים ומודעות בגוגל

מתי לחצתם לאחרונה על באנר שצץ לכם במובייל או על תוצאה ממומנת שהופיעה לכם בחיפוש בגוגל? על פי אתר HubSpot, רוב הצרכנים לא ממש סומכים על מודעות מסוג זה, ובהרבה מקרים חשים כי הן לא רלוונטיות, נטולות הקשר או פשוט מעצבנות. רק 16 אחוזים מהגולשים מקליקים על מודעות באינטרנט; ו-60 אחוזים מההקלקות על באנרים במובייל נעשות בטעות.

זה לא שאין ערך לקידום ממומן – יש לו יתרון קל בהמרות בהשוואה לקידום אורגני, והוא מביא תוצאות יותר מהר – אבל חייבים לדעת לעשות אותו כמו שצריך כדי להגיע לתוצאות, ולהשקיע בו לא מעט כסף לשם כך. ולכן, ברוב המקרים רק קידום ממומן אינו מספיק, ומומלץ לפעול באפיקי שיווק דיגיטלי נוספים.

מיתוס #5: העסק שלי חייב להיות בכל הרשתות החברתיות!

השנים האחרונות מדגימות כמה כוח יש לרשתות חברתיות, וכל כמה זמן נוספת עוד רשת חברתית מסקרנת שיש בה פוטנציאל שיווקי. מגמה זאת, לצד דוגמאות רבות לעסקים שנחלו הצלחה בשיווק ברשתות חברתיות כמו טוויטר או פינטרסט, גורמת לבעלי עסקים לחשוב שהעסק שלהם חייב פרופילים בפייסבוק, בטוויטר, באינסטגרם, בגוגל פלוס, בלינקדאין, בפינטסרסט, בטאמבלר, בסנאפצ’ט ובקיצור, בכל רשת חברתית שקיימת.

זה נכון שנוכחות במדיה החברתית היא חשובה ויכולה לקדם את העסק רבות. אך חייבים לזכור שני דברים לפני שפותחים פרופיל ברשת הלוהטת החדשה:

  • קהל היעד שלכם לא נמצא בהכרח ברשת בה בחרתם. מה אם בחרתם בפינטרסט כי היא רשת מגניבה ופופולרית, אבל קהל היעד שלכם הוא בכירים בתחום ההייטק, שסביר להניח שנמצאים דווקא בלינקדאין? חשוב לבצע מחקר דמוגרפי מקדים ולהבין מהן הרשתות החברתיות הרלוונטיות עבורו – אלה שהוא באמת נמצא בהן.
  • המשמעות של כל פרופיל שאתם יוצרים ברשת חברתית חדשה היא השקעת זמן וכסף. האם יש לכם את המשאבים להעלות תוכן רלוונטי בתדירות גבוהה בכל הרשתות האלה? עדיף לתת פול גז ב-2-3 רשתות חברתיות שרלוונטיות לקהל שלכם, מאשר להתפזר בהרבה רשתות חברתיות שלא בטוח שיתנו לכם תוצאות.

דוגמא מעניינת בהקשר זה היא שמעון פרס. הייתם חושבים שנשיא לשעבר שהוא גם אדם מבוגר מאד יתמקד ברשתות חברתיות סולידיות – אם בכלל. אולם, פרס היום מקדם נמרצות את תחום החדשנות ומעוניין לפנות לבני נוער וליזמים צעירים – ואיפה אפשר למצוא את אלה? בסנאפצ’ט, כמובן. בשבוע שעבר, בו חגג פרס את יום הולדתו ה-93, הוא גם חנך חשבון סנאפצ’ט חדש.

הסנאפצ׳ט של פרס

 

מיתוס #6: מי צריך אתר אינטרנט כשיש מדיה חברתית?

בהמשך למיתוס הקודם, מדיה חברתית היא כלי שיווקי נהדר, אבל היא לא יכולה להחליף את האתר שלכם. יש עסקים שמתלהבים כל כך מרשתות חברתיות שהם משקיעים בהן את כל הכוחות, ובדרך מזניחים את האתר. אתר איכותי חייב להיות המוקד המרכזי בשיווק דיגיטלי. לשם אנשים מגיעים כדי לרכוש את המוצרים והשירותים שלכם. אם האתר אטי, לא מעודכן, לא נראה מושך, יש בו קישורים שבורים וכו’, זה יעשה שירות גרוע מאד לעסק שלכם. מה גם שגוגל מענישה אתרים כאלה ומורידה אותם בדירוגים.

אם אתם באמת רוצים להתמודד עם התחרות, לצד ההשקעה המבורכת שלכם במדיה החברתית, אתם חייבים שיהיה לכם אתר מעוצב, מושקע, מהיר, שעובר אופטימיזציה מתמדת ומתעדכן בקביעות.

מיתוס #7: מיילים שיווקיים זה מיותר

בפעם הבאה שאתם חושבים שלשלוח מיילים שיווקיים ללקוחות זה מיותר, נסו להיזכר מתי בפעם האחרונה התנהלתם מול עסק או ארגון במייל. את רוב החשבונות שלכם אתם מקבלים במייל, וגם את העדכונים מהבנק וחברת האשראי; עם הגן או בתי הספר של הילדים אתם מתקשרים במייל; ואיפלו נרשמתם לכמה ניוזלטרים של חברות שאתם אוהבים כדי לקבל עדכונים על מבצעים והנחות במייל.

על פי הגרף הבא, שהופיע ב-Business Insider לפני כשנה, רוב האמריקאים בודקים את המייל שלהם לפחות 1-3 פעמים ביום:

תדירות בדיקת מייל

 

ולא חסרות סטטיסטיקות המעידות על יעילותם של מיילים שיווקיים:

  • שיווק במייל היה אחראי לרוב העסקאות (25.1 אחוזים) שבוצעו בבלאק פריידיי ב-2015.
  • 61 אחוזים מהצרכנים אוהבים לקבל מיילים שיווקיים שבועיים ו-28 אחוזים היו מעדיפים לקבל אותם אפילו יותר מפעם בשבוע.
  • 95 אחוזים מהאנשים שפותחים מיילים מבתי עסק מוצאים אותם שימושיים.

החשש שמלווה עסקים ששוקלים לשלוח מיילים שיווקיים הוא שהלקוחות שלהם יתייחסו למיילים כאל ספאם. אבל אם מקפידים לשלוח מיילים בעלי ערך אמיתי (הכוללים מידע מעניין ומחדש, מבצעים וקופונים או עדכונים חשובים), שולחים אותם בתדירות סבירה, ונותנים לממוענים אפשרות להסיר את עצמם מרשימת התפוצה, ניתן לזנוח את החשש הזה. בשורה התחתונה, מיילים שיווקיים הם הימור שמשתלם לקחת, שכן הם מהווים את הערוץ השיווקי עם ה-ROI הגבוה ביותר, והם יותר אפקטיביים במשיכת לקוחות בהשוואה לרשתות חברתיות.

מיתוס #8: שיווק מסורתי זה פאסה

בעולם של היום, אין מנוס מלהשתמש בשיווק דיגיטלי; אבל זה לא אומר שצריך לוותר על שיווק מסורתי (שלטי חוצות, מודעות בעיתונים, פרסומות ברדיו ובטלוויזיה וכו’). להפך, לשיווק מסורתי יש עדיין לא מעט יתרונות – גם אם הוא יקר יותר, הוא בדרך כלל דורש פחות זמן, תוחלת החיים שלו ארוכה יותר, והוא בולט יותר בשטח, בעוד שתכנים שיווקיים ברשת הם תמיד בסכנה להיבלע בין תכנים אחרים, אתרים ואפליקציות שמסיחים את דעתנו. באופן אידיאלי, עסק שרוצה לבלוט היום צריך לשלב הן שיווק מסורתי והן שיווק דיגיטלי באסטרטגיה שלו.

סיכום

שיווק דיגיטלי הוא חיוני לכל עסק היום; אך צריך לדעת כיצד לפנות לקהל היעד הרלוונטי באופן אפקטיבי ולהתעלם מרעשי רקע כגון המיתוסים המופיעים לעיל. מכירים עוד מיתוסים לגבי שיווק דיגיטלי? ספרו לנו בתגובות!

Share:

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

Similar posts you might also like

Let's Grow Together